You must have JavaScript enabled in your browser settings to use this website. JavaScript allows many of the interactive and dynamic features of this website to operate correctly and efficiently.

Most browsers come with JavaScript already enabled, however if for some reason JavaScript is disabled in your browser you can enable it by changing your browser settings. For instructions on how to do this, visit your browser's website and search for the term "enable JavaScript".

Loading table data...

United States of America

  1. Australian Capital Territory

    Embassy of the United States of America

    Chancery

    Moonah Place , Yarralumla, ACT 2600

    Email Address

    Web Site Url

    Phone

    +61 02 6214 5600

    Fax

    +61 02 6214 5930

    Monday - Friday: 8.00 am - 5.00 pm Consular Hours: By Appointment

      His Excellency Mr Arthur B CULVAHOUSE Jr

      Ambassador of the United States of America (13 March 2019)

      Mr John Charles DOCKERY

      Counsellor (Management Affairs)

      Mrs Rebecca Ann DOCKERY

      Mr John HENNESSEY-NILAND

      Counsellor

      Mrs Julie HENNESSEY-NILAND

      Mrs Amanda CURTIS

      Counsellor

      Mr Brian CURTIS

      Mr Gavin SUNDWALL

      Counsellor

      Mrs Giselle Marie Barraza SUNDWALL

      Mr Douglas SONNEK

      Counsellor

      Mrs WINNIE UYEN SONNEK

      Colonel Raymond Michael POWELL

      Defence Attaché

      Mrs Richelen Rosales POWELL

      Lieutenant Colonel Andrew Blair CUNNAR

      Air Force Attaché

      Mrs Kathryn Elizabeth CUNNAR

      Commander Matthew ORT

      Navy Attaché

      Mrs Krissy Ann ORT

      Colonel James HOGAN

      Army Attaché

      Colonel Brian MOORE

      Defence Attaché (Materiel)

      Mrs Heidi Christine MOORE

      Lieutenant Colonel Robert BURRELL

      Marine Attaché

      Mrs Carmen BURRELL

      Lieutenant Colonel Scott STAGNER

      Assistant Army Attaché

      Mrs Tonya Sue STAGNER

      Lt Col Wesley SIDES

      Attaché

      Mrs Dana SIDES

      Lt Commander Lt Commander Adam BECKER

      Attaché

      Mrs Shelley Renee BECKER

      LCDR Michael TOMSIK

      Navy Attaché (Defence Materiel)

      Ms Tiffany Shuyi LAI

      Mr Joseph PETRUSIAK

      Attaché

      Mrs Carolanne McKay PETRUSIAK

      Mr Adam Keith PARKS

      Attaché

      Mrs Heather Anne PARKS

      Mr Kevin MERKEL

      Attaché

      Mrs Dianne MERKEL

      Mr Alfred LEDESMA

      Attaché

      Mrs Shui Chih LEDESMA

      Major Matthew Alan HOUSE

      Army Attaché

      Mrs Deanna Marie HOUSE

      Mr Ryan R RUTA

      First Secretary

      Mrs Twyla Rosemary RUTA

      Mr Bruce TURNER JR

      Attaché

      Mrs Ana Gabriela TURNER

      Mr Daniel Wade SUMMERS

      Attaché

      Mrs Kristie Elisiva Latu SUMMERS

      Mr Timothy ALTOMARE

      Attaché

      Mrs Sophia Danielle ALTOMARE

      Mr Phillip CHAVES

      Attaché

      Ms Sara Maureen ANGELOSANTO

      Mr Roy SRINIVASAN

      Attaché

      Mrs Debra Irene MILLER

      Mr Gary DEMPSEY

      First Secretary

      Mrs Teresa Pugh DEMPSEY

      Mrs Sally HENNESSY

      Second Secretary

      Mr Brian G HENNESSY

      Mr MARQUI NEDER JR

      Attaché

      Mes WEI LING CHOONG-NEDER

      Dr Michael MAHONEY

      Attaché

      Mrs Pamela Sue MAHONEY

      Mr Calvin LEVO

      Attaché

      Mr Corey Lamonte BAXTER

      Mr Thomas SCHULTZ

      Attaché

      Ms Rosemary CICCARELLI

      Mr Ryan McDill PARDEE

      Attaché

      Mrs Erin PARDEE

      Lt Colonel Christian LEWIS

      Attaché

      Ms Ashley WOLFF

      Mr Elbert CALPO

      Attaché

      Mrs Glynda CALPO

      Mr Michael KROISS

      Attaché

      Mrs Emily Louise KROISS

      Mr Scott Thomas MCGRATH

      Attaché

      Mrs Elizabeth jean BLAZE

      Ms Sarah Melissa HERNANDEZ

      Second Secretary

      Ms Lara SULLIVAN

      Second Secretary

      Mr Shawn Richard SULLIVAN

      Ms Mary CALLAGHAN

      Second Secretary

      Mr Timothy JOHNSON

      Second Secretary

      Mr Brian CRISTIANI

      Second Secretary (General Services Officer)

      Mrs Dana Lynn CRISTIANI

      Mr David GUTIERREZ

      Second Secretary

      Ms Wendy Anne WALBRUN

      Attaché

      Mr Benjamin Joseph BABCOCK

      Attaché

      Mr Casey FARRELL

      Attaché

      Mr Nicholas PIETROWICZ

      Attaché

      Mrs Cristina PIETROWICZ

      Mr James MCMAHON

      Attaché

      Mrs Holly Lynn MCMAHON

      Mr Kevin KETCHMARK

      Attaché

      Mrs Lucia Aurora NACHON HESLESS

      Mr Michael KELLY

      Assistant Attache (Legal)

      Mrs Tracy Cantwell KELLY

      Mr Bryan SILVESTRO

      Assistant Attache

      Ms Cecily Beth GREISSER

      Mr Kelly Michael SMITH

      Assistant Attaché (Legal)

      Mrs Rosemary Danika SMITH

      Mr Daniel FAITH

      Assistant Attaché (Legal)

      Mrs Julie Ann FAITH

      Mr Osman Murat KOCLAR

      Attaché

      Mr Glenn Coloma BAGUIO

      Attaché

      Mrs Shannon HOENIGMAN-BAGUIO

      Mr Todd CISZ

      First Secretary

      Mrs Keresa Marie KIPP

      First Secretary

      Mr John Michael KIPP

      Mr Levin FLAKE

      First Secretary

      Mrs Melissa FLAKE

      Ms Nicole KIRKWOOD

      First Secretary

      Mr Russell WATERS

      First Secretary

      Mrs PEGGY ANN ARNOLD

      Mr Christopher CLAYTON

      First Secretary

      Mrs Ruth CLAYTON

      Mr Steven DYOKAS

      First Secretary

      Mrs Junko DYOKAS

      Mr Douglas SCHEERER

      First Secretary

      Mrs Kelli Boehm SCHEERER

      Ms Nancy TALBOT

      First Secretary

      Mr Youssef BIDAR

      Mr Allen GANDY

      Attaché

      Mr Peter DYCAICO

      First Secretary

      Mrs Hiroko DYCAICO

      Mr Anish SHAH

      First Secretary

      MRS Ulupi A SHAH

      Mrs Jill WAGNER

      Second Secretary

      Mr Scott Anthony WAGNER

      Ms HALIMA VOYLES

      Second Secretary

      Mr Darin Patrick VOYLES

      Ms Linda Marie JOHNSON

      Second Secretary

      Mr Stephen W K FLORENCE

      Mr James Austin TURNER

      Second Secretary

      Ms Jieun SHIM

      Mr Dion Timothy SANDERS

      Second Secretary

      Mrs Ima Brein SANDERS

      Mrs Joanne GREENBERG

      Second Secretary

      Mr Eric GREENBERG

      Mr Brendan TAUBMAN

      Second Secretary

      Mrs Erin Lisa TAUBMAN

      Ms Kimlang BISSONNETTE

      Second Secretary

      Mr Mark Joseph BISSONNETTE

      Ms Ashleigh Dale HORNE

      Second Secretary

      Mr Douglas HICKEY

      Second Secretary

      Mrs Melissa Eddison HICKEY

      Mr Christopher Richard CHOQUETTE

      Attaché

      Ms Emily Lucas GENUNG

      Ms Connie Lynn JOHNSON

      Second Secretary

      Mr Matthew HUNT

      Second Secretary

      Mrs Llorin HUNT

      Mr Aaron J. SCHNEIDER

      Second Secretary

      Mrs Sharon Audrey SCHNEIDER

      Mr Patrick KOUCHERAVY

      Second Secretary

      Mrs Grace Scallon KOUCHERAVY

      Mr Thomas BILLINGSLEY

      Second Secretary

      Ms Natalie COOPER

      Mr Philip BRINKMAN

      Second Secretary

      Mrs Rebecca BRINKMAN

      Mr John HESFORD JR

      Second Secretary

      Mrs Kathleen Steel HESFORD

      Ms Katherine WHITLOW

      Second Secretary

      Mr Daniel WHITLOW